Wydajne panele
grzewcze

 

Jeszcze do niedawna znaliśmy jedynie jedną metodę ogrzewania domów. Polegała ona na podgrzewaniu powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Metoda ta znana jest jako metoda konwekcyjna. Natomiast od jakiegoś czasu zaczęto wdrażać również inną ciekawą metodę, która się od wspomnianej wcześniej znacznie różni. Mowa tutaj o ogrzewaniu przy użyciu podczerwieni.

Ogrzewanie falami podczerwieni

grzejnik na podczerwieńMetoda grzewcza oparta o konwekcję ma dość sporo wad. Pierwszą z nich jest ta, że przy ogrzewaniu dużych pomieszczeń trzeba dość długo czekać zanim zacznie się odczuwać ciepło ponieważ jest tam spora ilość powietrza do ogrzania. Dodatkowo w tej metodzie dochodzi do podnoszenia kurzu oraz co gorsze, do jego spiekania przy kaloryferze. Wspomniana już wcześniej metoda oparta o podczerwień jest zaś pod tym względem o wiele lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim jest tak, że grzejnik na podczerwień nie potrzebuje dużo czasu zanim zaczniemy odczuwać emitowane przez niego ciepło. W zasadzie to efekt działania grzejnika będzie odczuwać już od pierwszych sekund po uruchomieniu. Nagrzanie pomieszczenia przy użyciu takich grzejników również nie będzie zbyt czasochłonne. Mówiąc o tych urządzeniach warto również zaznaczyć, że występują one w wersjach ozdobnych. W sprzedaży spotkać możemy takie grzejniki, które na pierwszy rzut oka nie będą nawet grzejników przypominały ale będą świetnie spełniać swoje zadanie.

Na chwilę obecną szczególnie często wybierane są te modele grzejników na podczerwień, które da się zamontować na suficie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić mnóstwo miejsca w naszym domu. Grzejniki tego typu nie wymagają praktycznie żadnej skomplikowanej instalacji i wisząc pod sufitem mogą one również świetnie działać ogrzewając pomieszczenia w naszym domu.