Rodzaje stosowanych wag przemysłowych

Pomiar wagi w przemyśle, to bardzo ważna rzecz a rodzaj ważonego materiału i jego kształt wymusza stosowanie odmiennych systemów wagowych. Wagi stosowane najczęściej w przemyśle różnią się między sobą funkcjami dopasowanymi do rodzaju i warunków wykonywanych przez nie pracy.

Rodzaje i funkcje najpopularniejszych wag przemysłowych

wagi przemysłowePopularnym rodzajem wagi są pomosty wagowe. Mają bardzo duży udźwig i potrafią ważyć ciężary przejezdne o dużej masie. Wagi przemysłowe bardzo rozpowszechnione to wagi samochodowe. Spełniają swoją role wszędzie tam, gdzie jest potrzebne zważenie ładunku samochodowego lub całego samochodu. Kolejnym rodzajem wag są wagi platformowe. Stosuje się je na przykład w skupach rolniczych lub magazynach. Potrafią zważyć towary o różnych gabarytach oraz wymiarach. Wagi paletowe najczęściej spełnią swoją rolę w punktach, gdzie do przechowywania towaru stosuje się palety i wózki jezdniowe. Mogą to być różnego rodzaju hurtownie, markety czy magazyny, a przy ich pomocy można zważyć towar, w różnych nawet niesprzyjających warunkach. Popularnym system wagowym są wagi hakowe. Stosuje je się często w przemyśle ciężkim, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Są stosowane w warsztatach samochodowych i gospodarstwach rolnych. Spotkamy je na zapleczach wielu małych i wielkopowierzchniowych sklepów i marketów.

Mniej popularnymi rodzajami wag są na przykład wagi kolejowe. Są to wagi pomostowe, na które może wjechać wagon kolejowy, a następnie jest ważony. Kolejnym rodzajem nietypowych wag są wagi suwnicowe. Montowane w zakładach przemysłu ciężkiego, pomagają w ważeniu ciężkich towarów i materiałów transportowanych przez różnego rodzaju suwnice. Mogą być zamontowane fabrycznie lub na istniejących w zakładzie suwnicach.