Rekolekcje – zajęcia dla chrześcijan

Kościelne rytuały zachodzą zgodnie z rokiem liturgicznym. Ważne wydarzenia to na pewno święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc i towarzyszące im okresy Wielkiego Postu i Adwentu. Między tymi dwoma wydarzeniami rozkłada się okres zwykły, w ciągu którego wypadają inne święta, takie jak Boże Ciało lub Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Zajęcia dla wiernych

rekolekcjeNa okres Wielkiego Postu przypadają również rekolekcje. Zajęcia dla wiernych odbywają się z reguły w kościołach lub przykościelnych salkach. Rekolekcje są kojarzone głównie z zajęciami, w których uczestniczą młodzi uczniowie wszystkich szkół, ale istnieją też rekolekcje odbywające się dla dorosłych. Na specjalnych spotkaniach z duchownym, zakonnicą lub młodym wikarym młodzież i pozostali wierni dowiedzą się ciekawych opowieści, które mogą pokrzepić ich wiarę. Prowadzące rekolekcje osoby opowiadają autentyczne historie z egzorcyzmów i innych ciekawych wydarzeń, których byli świadkami. To od historii zależy, czy rekolekcje zapadną słuchaczom w pamięć. Godzina spędzona w kościele może być też przerywana innymi zajęciami, które starają się aktywnie zaangażować wiernych. Najczęściej jest to dodatkowa oprawa muzyczna lub pytania do widowni. Na koniec osoba zaproszona do przeprowadzenia rekolekcji również odpowiada na dodatkowe pytania ciekawskich słuchaczy.

Na rekolekcjach osoba wierząca może dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i posłuchać świadectw wiary innych osób. Czy w nie uwierzy – to już kwestia indywidualna, ale niektóre z opowiadanych historii potrafią zagnieździć się w głowie na dłużej. Każdy młody chrześcijanin przez nie przeszedł. To doświadczenie, które łączy rzesze wiernych. Rekolekcje to sposób na zmniejszenie odległości pomiędzy wiernymi a pośrednikami Kościoła.