Prawnik skup spółek zadłużonych

Usługi kancelarii prawnych typu: skup spółek zadłużonych, mają na celu przeniesienie własności udziałów spółek prawa handlowego typu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna na inny, zainteresowany podmiot będący również spółką lub osobą fizyczną. Dla laika na pierwszy rzut oka, sens zakupu podmiotu gospodarczego o kiepskiej kondycji finansowej a wręcz zadłużonego, mija się z sensem gospodarczym.

Sens kupna długu

skup spółek zadłużonychUważny obserwator może jednak dostrzec sens ekonomiczny w tej pozornie niewłaściwej inwestycji. Skup spółek zadłużonych jest obecnie dość popularny zarówno w kraju jaki i zagranicą. Do klasyki kina zalicza się obecnie obraz Garry’ego Marshalla Pretty Woman z roku 1990. Główno planowa postać bogaty przedsiębiorca Edward Lewis z  Nowego Yorku przebywa w Los Angeles w sprawach służbowych. Chodzi o zakup stoczni należącej do J. Morse’a. Sednem działalności Edwarda Lewisa jest zakup spółki bogatej w aktywa (mi. ów stocznia wraz z nabrzeżem) a następnie jej podział na mniejsze, wydzielone aktywa w celu ich odsprzedaży osobno z dużym zyskiem. Tak operacja wydaje się całkiem sensowna z punktu widzenia Edwarda Lewisa powodowanego jedynie osiągnięciem doraźnych zysków. Dotychczasowy właściciel stoczni jednak, nie podziela takiego podejścia do tego zagadnienia, kieruje się on bowiem z goła innymi priorytetami, po pierwsze zdaje sobie sprawę że jego wieloletni pracownicy stracą pracę jeśli dojdzie do wrogiego przejęcia a jego dorobek życia zostanie zaprzepaszczony i zniweczony.

Stocznia przeżywa chwilowe trudności finansowe ale ma zamówienie armii USA, które gdyby doszło do realizacji, uzdrowiło by sytuacje finansową stoczni. Jenak rekin finansowy chcący nabyć tę spółkę wraz z jej nieruchomościami korzystając z wpływów w świecie polityki i finansów stara się to uniemożliwić. Film i sprawa znajduje swój heppy end. Jest to tylko jeden z możliwych scenariuszy w tym temacie.