Jaka karma dla chomika?

 

Do jednych z milutkich i ciekawych zwierzątek zaliczamy chomiki, o których z pewnością marzy każde dziecko. Jednak zwierzątko to nie jest zabawką i należy dobrze przemyśleć decyzję jego kupna. Z posiadaniem chomika wiąże się spora odpowiedzialność oraz codzienne obowiązki, jak również koszta związane z opieką nad chomikiem.

Żywienie chomika domowego

karma dla chomikaJednak, jeżeli jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami włochatego zwierzątka domowego, powinniśmy zadbać, by miał się on z nami jak najlepiej. W związku z tym powinniśmy odwiedzić sklep zoologiczny i poszukać odpowiedniej klatki dla gryzonia oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów, jak i oczywiście karma dla chomika będzie bardzo ważna. Głównym elementem diety chomików jest sucha karma zbożowa i soczyste jedzenie, w których znajdziemy takie składniki jak: pszenica, owies, kukurydza oraz inne zboża w postaci ziaren, granulek i płatków. Specjalne gotowe mieszanki dostarczające zwierzątku niezbędne wartości odżywcze możemy nabyć w sklepach zoologicznych. Wiele chomików zajada się również owadami takimi jak: larwy, koniki polne, mrówki i robaki, które również bez problemu kupimy w sklepie zoologicznym stacjonarnych lub internetowych. Oprócz odpowiedniego żywienia chomika powinniśmy również pamiętać o zachowaniu czystości w klatce poprzez systematyczne jej opróżnianie oraz czyszczenie. W ten sposób chomik będzie miał wygodny i estetyczny domek, po którym z chęcią będzie się aktywnie poruszał. Ważne będzie również poidło z wodą, z którego w każdej chwili chomik będzie mógł korzystać.

Odpowiednio dopasowana karma, będzie miała wpływ na zdrowie oraz długość życia chomika. Dlatego przed zakupem zwierzaka warto zapoznać się, jak odpowiednio opiekować się chomikiem oraz jakie produkty do spożycia przez niego są dozwolone, a które nie.